Snubní prstýnky a jejich minulost

Snubní prstýnky a jejich minulost

Snubní prstýnky se staly samozřejmostí, která symbolizuje spojení dvou lidí a jejich vzájemný závazek. Jaká je minulost „snubáků“? V západní kultuře se totiž tento rituál ustálil teprve v polovině 20. století!

Jeho původ je samozřejmě mnohem, mnohem starší, lze ho najít už ve starověkém Egyptě zhruba kolem roku 3.000 před naším letopočtem. Snubní prstýnky už tehdy představovaly sňatek, slib věrnosti a spojení dvou srdcí.

Kroužek, symbol věčnosti, se splétal z rákosu nebo konopí.

V Římě sloužil jako platba

Římané používali snubní prstýnky trochu odlišným způsobem. Šperk předával ženich otci nevěsty jako symbolickou platbu za „kupovanou“ manželku. Ve 2. století před naším letopočtem si římští manželé ale začali dávat hodnotné kroužky z drahého kovu jako znak důvěry. Muž tak dával ženě najevo víru, že se dobře postará o jeho majetek. Z té doby pocházejí také první vzkazy vyryté na prstýncích.

Pohanská tradice

Křesťané dlouhá staletí vnímali snubní prstýnky jako pohanskou tradici. Názor církve se změnil až ve druhé polovině 9. století, kdy se i v tomto náboženství začaly oficiálně oslavovat sňatky. Ženich pronesl větu: „Tímto prstenem si tě beru za ženu.“ Pak ženě navlékl prsten a pokračoval prohlášením: „Toto zlato a stříbro ti dávám.“ A nevěstě nasypal do dlaně mince.

Ve středověku nebylo manželství nutně spojení dvou milujících se duší, ale smlouva mezi rodinami a způsob, jak zajistit mladému páru soběstačnost.

2. světová válka vše změnila

Vojenská služba daleko od domova přiměla i muže navlékat si snubní prstýnky. Do té doby je totiž nenosili! Tehdy se pro ně kroužek stal drahocennou vzpomínkou na manželku a odhodlání v pořádku se k ní vrátit. Po válce už se nošení prstýnku stalo tradicí.

Nic pro hinduisty a muslimy

Ačkoli v obou kulturách mají velký význam prsteny zásnubní, snubní se nepoužívají. Například indická nevěsta dostane při svatebním obřadu náhrdelník se zlatým přívěskem a stříbrné kroužky na prsty u nohou. Ty jsou pak hlavním znakem vdané ženy.

Vybíráte prstýnky? Profesionálové z agentury České svatby vám rádi s výběrem i koupí poradí a pomohou! Článek připravila redaktorka magazínu Portál ženy.

Komentáře 0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny